Wszechświat znany i nieznany


Zapraszamy miłośników astronomii na cykl wykładów „Wszechświat znany i nieznany”.

Wykłady prowadzi prof. dr hab. Marek Rogatko z Instytutu Fizyki UMCS w Lublinie. Specjalista w zakresie kosmologii, w szczególności teoretycznego opisu czarnych dziur i popularyzator fizyki.

Spotkania odbywa ją się w czwartki o godzinie 17.00 w Auli Fizyki UMCS w Lublinie, przy ul. Radziszewskiego 10. Po wykładach zapraszamy na dyskusję przy kawie i herbacie.

Najbliższe wykłady:

  • 11 stycznia 2024

Kosmiczne potwory

Wykład dotyczyć będzie jednych z najbardziej energetycznych zjawisk we Wszechświecie, błysków promieniowania gamma i krótkich błysków radiowych. Przedstawione zostaną teorie opisujące te zjawiska oraz dane obserwacyjne. Jednam z możliwych modeli mogą być magnetary – gwiazdy neutronowe z olbrzymimi polami magnetycznymi.

  • 15 lutego 2024

Czy jesteśmy sami we Wszechświecie?

Przedstawione zostaną aktualne dane obserwacyjne dotyczące planet poza układem Słonecznym, warunki jakie mogą na nich panować, skład ich atmosfer, metody poszukiwań planet pozaziemskich, oraz warunki  do powstania na nich życia. Omówione zostaną także projekty SETI oraz równanie Drake’a opisujące prawdopodobieństwo powstania cywilizacji kosmicznej.

Wstęp wolny!

Skip to content