Program i rejestracja


Wykłady odbywają się w auli Instytutu Fizyki UMCS w Lublinie, ul. Radziszewskiego 10 i trwają około 1,5 godziny.

Wykłady prowadzi dr hab. Tomasz Kwapiński, prof. UMCS.

Najbliższe wykłady:

  • 12 stycznia 2023
    O odkryciu natury elektronów – doświadczenie J.J. Thomsona

Przed rokiem 1897 fizycy znali już doskonale prawa przepływu prądu elektrycznego, w tym również równania opisujące elektrolizę, ale wciąż nie wiadomo było jaki składnik materii jest odpowiedzialny za elektryczność. Zagadkę elektryczności rozwiązał angielski fizyk J.J. Thomson przeprowadzając serię eksperymentów, w których precyzyjnie wyznaczył stosunek ładunku elektronu do jego masy (e/m). Za to odkrycie J.J. Thomson otrzymał w 1906 roku Nagrodę Nobla z fizyki.
Na wykładzie poznamy historię tego niezwykłego odkrycia, wykonamy wspólnie szereg eksperymentów, które wyjaśniają słuchaczom naturę elektryczności oraz dokonamy “na żywo” pomiaru e/m dla elektronów.

  • 23 lutego 2023
    O kwantowaniu ładunku elektrycznego – doświadczenie Millikana

Elektryczność związana jest przepływem ładunku elektrycznego, ale czy istnieje minimalna porcja ładunku, której nie da się już podzielić na mniejsze części?  Na to pytanie odpowiedział amerykański fizyk Robert Millikan przeprowadzając w latach 1909-1913 eksperymenty, w których z dużą precyzją wyznaczył wartość ładunku elementarnego metodą kropelkową i wykazał, że ładunek jest skwantowany. Za odkrycia te Millikan został uhonorowany w 1923 roku Nagrodą Nobla z fizyki.
Na wykładzie przedstawimy sylwetkę noblisty oraz historię jego przełomowego odkrycia. Ponadto, w sposób przystępny dla każdego wyjaśnimy oraz wspólnie przeprowadzimy eksperymenty prowadzące do pomiaru ładunku elektrycznego metodą Millikana.

Wstęp wolny!
Konieczna jest rejestracja na wykłady (link przy godzinie rejestracji).
W przypadku grup zorganizowanych (powyżej 10 osób) prosimy o bezpośredni kontakt mailowy.

Kolejne wykłady planowane są od jesieni 2023 roku.

Skip to content